Wzorce rasy FCI

Zobacz jak wyglądają wzorce danej rasy. Zapoznaj się, pobierz i dokonaj odpowiedniego wyboru.

Każda rasa, ma swój wzorzec. Poniżej znajdziesz wzorce dla każdej rasy. Możesz także pobrać na każdej podstronie po prawej stronie w pionowym menu

Wzorce rasy zalecamy oglądać na komputerze. Jeśli przeglądasz na telefonie, to pod spodem są do pobrania w wersji PDF

Specyfikacja Canse CorsoShiba Inu
PochodzenieWłochyJaponia
Data publikacji
Obowiązującego wzorc
21.05.200715.06.1992
UżytkowośćPies stróżujący, obrończy, tropiący i policyjny

Pies myśliwski do polowania na ptaki i małązwierzynę. Pies do towarzystwa

Grupa 2 Pinczery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.
Sekcja 2.1 Molosy typu mastyfa
Bez prób pracy

Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych. Sekcja 5 Szpice azjatyckie i rasy pokrewne. Bez prób pracy.
Krótki rys historycznyBezpośrednim przodkiem cane corso był dawny rzymski molos. Kiedyś psy te spotykano w całych Włoszech, ale do nowszych czasów przetrwały głównie w Apulii i sąsiadujących z nią rejonach w południowych Włoszech. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, które oznacza „obrońcę, stróża gospodarstwa”.
Shiba była rodzimą japońską rasą już od czasów pierwotnych. Słowo „shiba” oznacza coś „małego”, „małego psa”. Środowiskiem, w jakim ukształtowała się shiba, był górzysty obszar, położony nad brzegiem Morza Japońskiego; [shiba] używana była [tam] do polowania na małą zwierzynę i ptaki. Przedstawiciele rasy różnili się od siebie nieznacznie, ze względu na zróżnicowanie miejsc ich pochodzenia. Ponieważ w latach 1868-1912 sprowadzano z Anglii takie psy, jak setery angielskie i pointery, polowania stały się w Japonii formąsportu. Krzyżowanie shiby z angielskimi psami stało się tak powszechne, że w okresie między rokiem 1912 a 1926 czysta shiba stała się prawdziwą rzadkością, której występowanie ograniczało siędo obszarów, z których się wywodziła. Około roku 1928 myśliwi i inni wykształceni ludzie zainteresowali się ochroną czystej shiby ; rozpoczął się poważny program ochrony niewielkiej liczby czystych linii, natomiast wzorzec rasy ostatecznie ujednolicono w 1934 r. W 1937 r. shiba została uznana za „pomnik przyrody”; następnie hodowano ją i ulepszano tak, by stała się znakomitą rasą, jaką znamy dzi
Wyrażenia ogólnePies średni do dużego, krzepki, mocny, niemniej elegancki. Umięśnienie mocne i suche.
Pies małej wielkości, harmonijny, o dobrym kośćcu i dobrze rozwiniętych mięśniach. Mocnej budowy. Szybki, swobodny i piękny chód.
Ważne proporcje
Długość głowy osiąga 36% wysokości w kłębie. Długość tułowia trochę większa od wysokości.

Stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 10:11
Zachowanie / Temperament
Stróż obejścia, ludzi i zwierząt domowych, bardzo sprawny i żywo reagujący. W przeszłości także pasterz bydła i pies myśliwski na grubą zwierzynę.

Temperament – wierny, o wyostrzonych zmysłach, bardzo czujny.
Głowa
Duża, typowa dla molosa. Linie profilu lekko zbieżne


MÓZGOCZASZKA : Czaszka : Szeroka; w okolicy jarzmowej jej szerokość jest równa lub większa od długości. Z przodu wypukła, w dalszej części jest raczej płaska aż do potylicy. Bruzda czołowa widoczna. Stop : Zaznaczona. TRZEWIOCZASZKA : Nos : Duży, czarny, o dużych, rozwartych nozdrzach, na jednej linii z grzbietem nosa. Kufa : Wyraźnie krótsza od czaszki (stosunek długości mniej więcej 1 : 2), mocna, kanciasta. Tępo zakończona, równoległoboczna, tak samo szeroka, jak długa. Grzbiet nosa prosty. Wargi : Górna umiarkowanie obwisła, zakrywa żuchwę tak, że dolny profil kufy zarysowany jest przez wargę. Uzębienie : Szczeki bardzo potężne, zaokrąglone. Niewielki przodozgryz, zgryz cęgowy dopuszczalny, ale mniej pożądany. Oczy : Średniej wielkości, owalne, skierowane frontalnie, lekko wypukłe. Powieki przylegające. Tęczówka jak najciemniejsza przy danym umaszczeniu. Wyraz bystry i skupiony. Uszy : Trójkątne, wiszące, osadzone szeroko i wysoko nad łukami jarzmowymi. Często przycinane w kształt trójkąta równobocznego.

OKOLICA MÓZGOCZASZKI : Czaszka: Szerokie czoło. Stop: Wyraźnie zaznaczony, z delikatną bruzdą. OKOLICA TWARZOCZASZKI: Nos: Pożądany czarnego koloru. Grzbiet nosa prosty. Kufa: Umiarkowanie gruba, zwężająca się. Wargi: Przylegające. Szczęka i żuchwa oraz uzębienie: Zęby mocne; zgryz nożycowy. Policzki: Dobrze wykształcone. Oczy: Stosunkowo małe, trójkątne, ciemnobrązowego koloru; zewnętrzne kąciki oczu skierowane ku górze. Uszy: Stosunkowo małe, trójkątne, nieco pochylone do przodu, pewnie stojące.
Szyja
Mocna, dobrze umięśniona, tej samej długości, co głowa.

Gruba, mocna i zharmonizowana z głową i tułowiem.
Tułów
długość nieco większa od wysokości w kłębie. Krępy, ale nie przysadzisty. Kłąb : Zaznaczony, wznosi sie powyżej zadu. Grzbiet : Prosty, mocny, bardzo dobrze umięśniony. Lędźwie : Krótkie i mocne. Zad : Długi, szeroki, lekko opadający. Klatka piersiowa : Dobrze rozwinięta we wszystkich wymiarach, sięga łokcia.

Grzbiet: Prosty i mocny. Lędźwie: Szerokie i umięśnione. Klatka piersiowa: Głęboka; żebra umiarkowanie wysklepione. Brzuch: Dobrze podciągnięty.
Ogon
Osadzony dość wysoko, bardzo gruby u nasady, przycinany na długość czterech kręgów. W ruchu noszony wysoko, ale nie prosto do góry czy zakręcony.

Wysoko osadzony, gruby, zdecydowanie zwinięty lub zagięty jak sierp nad grzbietem; gdy ogon jest opuszczony, jego koniec sięga niemal stawów skokowych.
Kończyny
KOŃCZYNY PRZEDNIE: Łopatka : Długa, skośna, bardzo dobrze umięśniona. Ramię : Mocne. Podramię : Proste, bardzo mocne. Nadgarstek i śródręcze : Elastyczne. Łapa : Kocia. KOŃCZYNY TYLNE : Udo : Długie, szerokie, tylna krawędź wypukła. Podudzie : Mocne, suche. Staw skokowy : Umiarkowanie kątowany. Śródstopie : Mocne i suche. Łapa : Nie tak zwarta, jak przednia.


KOŃCZYNY PRZEDNIE : Widziane z przodu., przednie kończyny proste. Łopatki: Łopatka umiarkowanie ukośna. Łokcie: Przylegające. KOŃCZYNY TYLNE: Uda: Długie. Podudzia: Krótkie, ale dobrze rozwinięte. Stawy skokowe: Grube i mocne. ŁAPY: Palce zwarte i dobrze wysklepione. Opuszki twarde i elastyczne. Pazury twarde, preferowane ciemnego koloru.
Chody
Krok długi, wyciągnięty. Pożądane tempo to kłus.

Lekki i energiczny.
Skóra
Dość gruba, raczej przylegająca.
Szata
SIERŚĆ : Krótka, lśniąca, bardzo gęsta, z lekkim podszerstkiem. MAŚĆ : Czarna, ołowiana, łupkowa, jasno szara, jasno płowa, czerwona jelenia i ciemna, pręgowana (pręgi na różnych odcieniach szarego lub płowego tła ). U psów płowych i pręgowanych maska nie powinna sięgać powyżej linii oczu. Dopuszczalna mała biała plamka na piersi, i trochę bieli na końcach palców i grzbiecie nosa.

WŁOS: Włos okrywowy szorstki i prosty; podszycie miękkie i gęste; włos na ogonie nieco dłuższy i odstający. MAŚĆ: Ruda, czarna podpalana, sezamowa, czarna sezamowa, ruda sezamowa. Definicja koloru sezamowego: •Sezamowy: Równomierne połączenie białych i czarnych włosów. •Czarny sezamowy: Przewaga czarnych włosów nad białymi. •Rudy sezamowy: Rude tło, połączone z czarnymi włosami. Wszystkie wspomniane wyżej kolory muszą mieć „urajiro”. „Urajiro”: Biaława szata po bokach kufy, na policzkach, spodzie żuchwy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu i spodniej części ogona oraz wewnętrznej stronie kończyn.
Wielkość i waga
Wysokość w kłębie : Psy od 64 do 68 cm, Suki od 60 do 64 cm. Tolerancja 2 cm w górę i w dół. Waga : Psy od 45 do 50 kg, Suki od 40 do 45 kg.

Wysokość w kłębie: Psy: 40 cm. Suki: 37 cm. Tolerancja 1,5 cm powyżej i poniżej.
Wady
Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny byćuznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i sprawność psa.

Wszelkie odstępstwa od wyżej wymienionych cech należy uznać za wady, których ocena powinna być proporcjonalna względem ich stopnia i zasięgu. •Sucze psy, samcze suki. •Nieprawidłowy zgryz (przodozgryz lub tyłozgryz). •Liczne braki w uzębieniu. •Płochliwość.
Wady duże
Linie profilu równoległe lub mocno zbieżne, zbieżne linie boczne. Częściowa depigmentacja nosa. Zgryz nożycowy, duży przodozgryz. Ogon skręcony w pierścień lub noszony pionowo do góry. Ciągły inochód. Wzrost większy lub mniejszy od podanego.
Wady dyskwalifikujące
Agresja lub wyraźna lękliwość. Linie profilu rozbieżne . Całkowita depigmentacja nosa. Gzbiet nosa mocno wklęsły lub wypukły (głowa barania) . Tyłozgryz. Częściowa lub zupełna depigmentacja powiek, oko porcelanowe, zez. Brak ogona lub ogon szczątkowy (przycięty lub nie). Włos półdługi, z frędzlami, lub zupełnie gładki, bez podszerstka. Maść inna, niż we wzorcu, duże białe łaty

Agresja lub nadmierna bojaźliwość. •Nie stojące uszy. •Wiszący lub krótki ogon.
Inne
Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany. N.B. : Samce muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

Każdy pies, przejawiający fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości, powinien zostać zdyskwalifikowany. Uwaga: Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.